Chovatelský kroužek při ZŠ Lichnov

Jsme žáci základní školy v malebné obci Lichnov v okrese Bruntál. Máme rádi zvířata. Zajímá nás jejich chování, čím se živí, jejich rozmnožování, odchov mláďat, odkud pocházejí a mnoho jiných věcí. V kroužku se o zvířata staráme, pozorujeme je a někdy si s nimi i hrajeme. Prostě nás to baví.
Chovatelský kroužek při ZŠ a MŠ LIchnov
793 15 Lichnov 46
tel: 554 643 130
Chovatelský kroužek při
Základní škola a Mateřská škola Lichnov,
okres Bruntál, příspěvková organizace
793 15 Lichnov 46

IČ: 75026236
Latinsky: Chinchilla lanigera
Čeleď: Chinchillidae
Objeveno: (Molina, 1782)
Rozšíření: Vysokohorské oblasti And v Chile a Bolívii.
Potrava: Nejlépe přímo granule pro činčily. Dbáme na to, aby nebyly plesnivé nebo balíček granulí nebyl plesnivý. Jiné granule než speciální pro činčily NEPODÁVÁME!!! Směsky nejsou vhodné pro každodenní krmení ale pouze jako občasný pamlsek. V jídelníčku činčily nesmí chybět seno. Opět dbáme aby na něm nebyla plíseň a jestliže chcete usušit seno z louky - POZOR aby nebylo chemicky ošetřené. Činčily dále rády různé semínka ale nesmí být příliš tučná. Dále můžeme podávat jablko (raději sušené ale ne MOC způsobuje nadýmání) činčily si rády pochutnají na něčem, co nemají každý den a když už jim tuhle radost dopřejete a máte svou činčilu rádi tak to nepřehánějte.
Rozmnožování: Samice rodí dvakrát ročně 1-3 mláďata a je březí 108-114 dnů. Při odchovu udržujeme teplotu v rozmezí 20-22°C. Malé činčily jsou vyspělé, vidí, mají vyvinutý chrup a brzy běhají, po týdnu začínají přijímat pevnou stravu. Ve věku 8 týdnů dosahují hmotnosti 200-250 gramů a můžeme je odstavit. Pohlavně dospívají v 6-7 měsících.
Charakteristika: Pro chov činčil vyhovují suché, dobře větratelné místnosti (ale POZOR na průvan) s teplotou do 22°C, při teplotách nad 30°C mohou uhynout. Z těchto důvodů lze chov činčil doporučit i v panelových domech, kde lze dobře zajistit základní podmínky pro chov-stálou teplotu a nízkou vzdušnou vlhkost. V domácích podmínkách je chováme v párech nebo ve skupině s jedním samcem a dvěmi samicemi. Minimální rozměry klece pro pár zvířat jsou 50x50x60 cm. Na dno dáme písek nebo hobliny. V zajetí se dožívají až 19 roků. Nezapomeňte také na koupací písek, kterým si činčily udržují kožíšek v dobré kondici. Postačí trochu větší květináč nebo jiná nádoba nejlépe keramická, kterou činčila nepřevrhne a nerozkouše. Písek je třeba speciální pro činčily a také je důležité měnit starý za nový.
DSC_0201.JPG
DSC_0051.JPG
Fotografie0266.jpg
DSC_0028.JPG
WP_20190228_14_49_25_Pro.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one