Chovatelský kroužek při ZŠ Lichnov

Jsme žáci základní školy v malebné obci Lichnov v okrese Bruntál. Máme rádi zvířata. Zajímá nás jejich chování, čím se živí, jejich rozmnožování, odchov mláďat, odkud pocházejí a mnoho jiných věcí. V kroužku se o zvířata staráme, pozorujeme je a někdy si s nimi i hrajeme. Prostě nás to baví.
Chovatelský kroužek při ZŠ a MŠ LIchnov
793 15 Lichnov 46
tel: 554 643 130
Chovatelský kroužek při
Základní škola a Mateřská škola Lichnov,
okres Bruntál, příspěvková organizace
793 15 Lichnov 46

IČ: 75026236
Králík domácí (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) - zakrslý

Králík je nenáročné a společenské zvíře s milou povahou. Lze jej do určité míry vychovat. Pokud se mu budete od malička věnovat, snadno si na Vás zvykne a bude vyhledávat Vaši společnost.

Králík je nenáročné a společenské zvíře s milou povahou. Lze jej do určité míry vychovat. Pokud se mu budete od malička věnovat, snadno si na Vás zvykne a bude vyhledávat Vaši společnost. Je to tiché zvíře, vhodné jak do bytu, tak i na zahradu. Venku můžete králíka chovat celoročně, je přizpůsobený k velkému rozpětí teplot, zároveň je však náchylný k přehřátí a průvanu.
Králík je čistotný, snadno se naučí vykonávat svoji potřebu na jedno místo (králičí toaleta). Požíráním vlastního trusu – koprofágií – získávají králíci vitaminy skupiny B. Toto chování je u králíků normální.

Zařazení, přirozené prostředí, způsob života a přirozená potrava
Králíci patří do třídy savců. Jsou to býložravci, což znamená, že se živí výhradně rostlinnou stravou.

V přírodě žijí na okrajích lesů a polí, nejraději v křovinách, které dobře kryjí jejich vyhloubené nory.

Tvoří společenské skupiny, ve kterých vládne jeden samec a jedna samice. Tento pár řídí utvořenou skupinu. Jsou to mírumilovná zvířata, která mezi sebou bojují, pouze když samice brání své hnízdo a mláďata, nebo když samci brání příbytek před cizími králíky. Mají dobrý zrak a vidí relativně dobře i v šeru. Lépe však vidí do dálky.

Živí se výhradně rostlinnou potravou, především různými druhy travin a bylin, dále listy stromů, kůrou, bobulemi, ovocem, výhonky a větvičkami. Neustále něco požírají, což je důležité pro správnou funkci jejich trávení.

Rozmnožování a věk
Pohlavně králík dospívá ve věku 4 – 6 měsíců. Při páření vždy přenášíme samici k samci, nikdy ne naopak. Březost trvá 28 – 35 dnů (obvykle přichází porod 31. den). Samice rodí průměrně 6 holých mláďat (někdy více, někdy méně). Mláďata odstavujeme od samice ve věku 6 – 8 týdnů.
Králíci se dožívají 5 – 9 let.

Krmení
Základní složkou potravy králíka je kvalitní krmivo a seno. Krmnou dávku je dobré doplňovat vhodnou zeleninou, v létě čerstvou trávou a bylinkami. Občas můžete přidat vhodné ovoce nebo pamlsek pro králíky. Nezapomeňte, že králíkům neustále rostou zuby a potřebují mít vždy něco na okus, aby jim zuby nepřerostly (některé pamlsky, větvičky,…).

V krmení je dobré zohlednit momentální stav zvířete, v náročných obdobích můžete přidat vitamíny. V průběhu celého roku věnujte pozornost kokcidióze a prevenci proti ní. Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.

Nikdy nedávejte králíkům lidské jídlo - čokoládu a výrobky s obsahem živočišných bílkovin (vejce, drůbeží moučka,…) - mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy.

Základní krmivo
Kompletní krmiva pro králíky můžeme rozdělit na směsi a tzv. monokomponentní krmiva, což jsou pelety nebo extrudované granule. Směsi jsou pro králíky zábavnější a přirozenější, ale pokud směs králík přebírá a žere jen některé složky, může být jeho krmná dávka nevyvážená. Přebírání řeší monokomponentní krmiva, ve kterých je každý kousek stejný jak vzhledově, tak nutričně.

Kvalitní krmivo by mělo obsahovat dostatek vlákniny a minimum tuků. Přibližné nutriční hodnoty krmiva pro králíky:

vláknina – min. 15 % čím více, tím lépe
bílkoviny – cca 14 %
tuk – do 3 %, čím méně, tím lépe
vyvážený poměr všech složek
nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku
nevhodná jsou krmiva s vysokým obsahem zrnin, především s obsahem tučných olejnatých semen a kalorického sušeného ovoce (příliš vysoký obsah bílkovin, cukrů a tuků)

Seno
Seno je pro králíka nepostradatelné a mělo by být neustále k dispozici. Je bohatým zdrojem vlákniny a podporuje správné trávení. Při koupi dbáme na to, aby bylo seno suché, voňavé a bezprašné. Nejvhodnějším senem je luční a horské seno, které obsahuje směsi různých trav a bylin. Pro mláďata králíků (do 7 měsíců) je vhodné seno s vojtěškou, jetelem nebo i pampeliškou – obsahuje více bílkovin a také vápníku, který je důležitý pro růst zubů a kostí.

Seno skladujeme na temném a suchém místě bez přímého slunečního svitu– hrozí zapaření, hniloba, plíseň.

Doplňující krmiva, pamlsky
Zelenina – je bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Zejména v zimním období nahrazuje čerstvou trávu a bylinky. Králíci mají citlivé zažívání, proto zeleninu zařazujeme postupně – nejdříve od 7. týdne života a po přeléčení na kokcidie. Zeleninu nedáváme přímo z lednice, pozor také na zapařenou, shnilou či plesnivou – tu zvířeti nedáváme nikdy. Některý druh zeleniny může způsobovat nadýmání – např. kedluben, brokolice, zelí, špenát – tyto druhy podáváme velmi opatrně v omezeném množství.
vhodná zelenina
mrkev, petržel, květák, okurka, paprika (bohatá na vitamin C), listy ředkvičky, hlávkový salát, cuketa, …
méně vhodná zelenina
luštěniny, brambory, česnek, rebarbora, …

Ovoce – obsahuje hodně cukru a králíkovi ho proto podáváme pouze jako pamlsek v omezeném množství maximálně 2 – 3x týdně. Vhodné je odstranit jádra a pecky. Veškeré ovoce by mělo být bez chemického ošetření – vše raději před podáním řádně omyjeme.
Ovoce také nedáváme králíkovi, který trpí nadváhou. Pozor na sušené ovoce! To obsahuje až 4x více cukru než ovoce čerstvé.

vhodné ovoce
jablko, hruška, ananas, borůvky (plody, listy), angrešt, maliny a ostružiny (listy i plody)
méně vhodné ovoce
exotické ovoce (banány, kokos, pomeranče, …)
jedovaté ovoce – POZOR!
avokádo

Bylinky - obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, ale ve větším množství mohou některé z nich působit zdravotní problémy. Proto je dobré nezkrmovat stále stejné druhy, ale bylinky střídat. Snažte se bylinky sbírat na místech, která nejsou znečištěná.
vhodné byliny
luční bylinky (pampeliška, sedmikráska, jitrocel, jetel, kopřiva,…), aromatické bylinky (bazalka, kopr, máta, meduňka, libeček,…)
nevhodné a jedovaté byliny
pryskyřník, vlčí bob, mák, sněženky, bledule, konvalinky, většina pokojových rostlin, …

Větve – slouží nejen k obrušování zubů, které králíkovi neustále rostou, ale také jako výborná hračka. Navíc obsahují minerální a rostlinné látky, které králíkovi prospívají. Větve můžeme dávat sušené i čerstvé včetně květů, listů i pupenů.
vhodné dřeviny
větve ovocných stromů, líska, bříza, buk, vrba, …
méně vhodné dřeviny
bez černý, šeřík, cedr, dub, ořešák, …
jedovaté dřeviny
túje, rododendron, jalovec, tis černý, trnovník akát, zlatý déšť, …
Pamlsky – na trhu existuje velké množství pamlsků pro králíky. Při jejich výběru sledujte složení (neměly by obsahovat živočišné bílkoviny), obsah tuků a cukrů (měl by být co nejmenší), obsah konzervantů a umělých barviv.
přírodní – jsou zdravé a zpravidla nejvhodnější, bez obsahu barviv, přidaných cukrů, konzervantů, např. sušená zelenina, bylinky, velice omezeně sušené ovoce
ostatní – dobrou volbou jsou extrudované a pečené pamlsky, které většinou obsahují malé množství tuků a cukrů. Méně vhodné jsou různé kalorické dropsy, které podáváme ve velmi omezeném množství, abychom předešli nadváze a trávicím problémům.
DSC_0041.JPG
DSC_0048.JPG
DSC_0054.JPG
DSC_0051.JPG
Fotografie0266.jpg
DSC_0028.JPG
WP_20190228_14_49_25_Pro.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one