Chovatelský kroužek při ZŠ Lichnov

Jsme žáci základní školy v malebné obci Lichnov v okrese Bruntál. Máme rádi zvířata. Zajímá nás jejich chování, čím se živí, jejich rozmnožování, odchov mláďat, odkud pocházejí a mnoho jiných věcí. V kroužku se o zvířata staráme, pozorujeme je a někdy si s nimi i hrajeme. Prostě nás to baví.
Chovatelský kroužek při ZŠ a MŠ LIchnov
793 15 Lichnov 46
tel: 554 643 130
Chovatelský kroužek při
Základní škola a Mateřská škola Lichnov,
okres Bruntál, příspěvková organizace
793 15 Lichnov 46

IČ: 75026236
Latinsky: Mus musculus
Čeleď: Muridae
Synonyma: Myš laboratorní
Objeveno: Linnaeus, 1758
Rozšíření: Původním domovem jsou teplé stepní a polopouštní oblasti na jihu Eurasie a v severní Africe. Zavlečena byla na všechny kontinenty, v současnosti je její rozšíření kosmopolitní
Potrava: Všežravec - konzumuje téměř veškerou dostupnou potravu. Požírá především obiloviny, zeleninu, ovoce, tvrdé pečivo, vejce. V zajetí se krmí také speciálním granulovaným krmivem pro hlodavce.
Rozmnožování: Myš domácí je vysoce plodná. Jedna samice může mít až pět vrhů do roka a v každém vrhu bývá 4-12 mláďat. Samice si před porodem postaví jednoduché hnízdo. Březí je 19-20 dnů. Mláďata jsou po narození zcela odkázána na péči matky. Samec se o potomstvo nestará. Do měsíce se mláďata osamostatní a v 6 týdnech dosahují pohlavní dospělosti.
Charakteristika: Myši jsou vůbec nejrozšířenějšími hlodavci. Jsou aktivní za šera a v noci, kdy se také vydávají za potravou. Jsou to čistotní živočichové, kteří svému zevnějšku věnují značnou péči. I přes jejich čistotnost je ale provází nepříjemný charakteristický pach ("myšina"). Ocas je o něco kratší než tělo. Její hmotnost se pohybuje kolem 20-30 g. Jsou velmi odolné, v chladnějších oblastech jim roste delší srst. Samice mají 5 párů mléčných bradavek. Myši se od myšic liší menšími ušními boltci, kratšími zadními chodidly a rovněž zbarvením. Má vynikající sluch i čich, ale slabý zrak. Jsou to škůdci, kteří likvidují zásoby obilovin, které také mohou znehodnotit svým trusem a močí. Mohou tak na lidi přenášet různé nemoci, například salmonelózu nebo leptospirózu, stejně jako střevní parazity včetně tasemnice. Žijí v koloniích s jedním dominantním samcem v čele. Počet členů kolonie závisí na množství potravy. Při jejím nedostatku dominantní samec nemilosrdně zahání konkurenty. Pro laboratorní účel byla vyšlechtěna bílá varieta - Mus musculus var. alba - myš laboratorní, která je často chována v zajetí.
Poddruhy:
Mus musculus bactianus (Blyth, 1846)
Mus musculus castaneus (Waterhouse, 1843)
Mus musculus domesticus Schwarz & Schwarz, 1943
Mus musculus gazaensis Khalaf, 2007
Mus musculus gentilulus Thomas, 1919
Mus musculus musculus Linnaeus, 1758

Z nominátního poddruhu byla ve středověkém Japonsku vyšlechtěna varieta Mus musculus var. alba, později využívaná pro laboratorní účely, a z ní dále odvozena Mus musculus f. domestica.
DSC_0023.JPG
DSC_0051.JPG
Fotografie0266.jpg
DSC_0028.JPG
WP_20190228_14_49_25_Pro.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one