Chovatelský kroužek při ZŠ Lichnov

Jsme žáci základní školy v malebné obci Lichnov v okrese Bruntál. Máme rádi zvířata. Zajímá nás jejich chování, čím se živí, jejich rozmnožování, odchov mláďat, odkud pocházejí a mnoho jiných věcí. V kroužku se o zvířata staráme, pozorujeme je a někdy si s nimi i hrajeme. Prostě nás to baví.
Chovatelský kroužek při ZŠ a MŠ LIchnov
793 15 Lichnov 46
tel: 554 643 130
Chovatelský kroužek při
Základní škola a Mateřská škola Lichnov,
okres Bruntál, příspěvková organizace
793 15 Lichnov 46

IČ: 75026236
Latinsky: Graptemys pseudogeographica
Čeleď: Emydidae
Synonyma: Želva Kohnova, Želva kýlnatá, Želva mapová, Želva mokřadní
Objeveno: (Gray, 1831)
Rozšíření: Povodí Mississippi, USA.
Potrava: Dávají přednost masité potravě, vodním plžům, hmyzu, rybám, mršinám a občas přikousnou i vodní rostliny.
Rozmnožování: Odchov se v zajetí daří. Želva na jaře naklade vajíčka do písku. Za několik týdnů se lihnou mladé želvy, které přijímají drobnou živou potravu.
Charakteristika: Typickým znakem je žlutá kresba ve tvaru písmene V rozprostírající se za očima. Na hlavě a na nohou jsou žluté proužky. Hřbetní kýl na krunýři přechází do zubovitých výběžků, dosahujících u některých jedinců značné bizarnosti. Na krunýři bývá často kresba připomínající mapu, odtud vzniká i někdy používaný název želva mapová (odborná klasifikace rodu Graptemys není jednotná, některé druhy a poddruhy bývají řazeny různě, z rodu Graptemys jsou neznámější druhy Graptemys geographica (želva mapová), Graptemys pseudogeographica (želva mississippská) - tyto druhy jsou si podobné a mají stejné nároky na chov). Samice jsou mnohem větší než samci. Chováme je v paludáriu s větší mělkou vodní plochou a menší souší. Rády se sluní, světlo je tedy nutností. Dno písčité nebo jemný štěrk, s vodními rostlinami po krajích, dobře zakořeněnými nebo upevněnými. Jsou dobří plavci. Aktivní je převážně ve dne. Nádrž udržujeme v čistotě, nutná pravidelná výměna vody, jinak hrozí zaplísnění. Jedná se o mírný, neagresivní druh, je možné jich chovat i více najednou.

Poddruhy:
Graptemys pseudogeographica pseudogeographica (Gray, 1831)
Graptemys pseudogeographica kohni (Baur, 1890)
DSC_0019.JPG
DSC_0051.JPG
Fotografie0266.jpg
DSC_0028.JPG
WP_20190228_14_49_25_Pro.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one